Hesabını tüm insanlık verecek

Batılı ülkelerin Ortadoğu’ya özgürlük getireceği iddiasının inandırıcılığını kaybettiğini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dertleri kara elmas (petrol) . Avrupa, yaşamını kaybeden her mültecinin vebaline ortaktır” diye belirtti .

Hesabını tüm insanlık verecek
A- A+

googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1433318203233-2'); });

TOBB İkiz Kuleler’de başlayan B20 konferansında açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gündeminde, minik teni sahile vuran Aylan ve mülteci krizi vardı. Batılı ülkeleri iki yüzlü ve duyarsız davranmakla suçlayan Erdoğan,  "Dünyanın en kadim medeniyetlerine beşiklik eden Akdeniz'i mülteciler için bir mezara dönüştüren Avrupa ülkeleri, yaşamını kaybeden her mültecinin vebaline ortaktır" diye belirtti . 

Akdeniz’de mültecilerle beraber insanlığın da boğulduğunu söyleyen Cumhurbaikanı Erdoğan, "Akdeniz'de batan bir botta, mültecileri taşıyan bir botta hayatını kaybeden 3 yaşındaki bir yavru bizim sahillerimize vuruyor. Bizim sahillerimizdeki bu 3 yaşındaki yavrunun hesabını tüm insanlık vermeyecek mi?" ifadelerini kullandı. 

BATI’NIN DERDİ PETROL 

“Bu insanları Akdeniz'de Ege'de ölüme terk edenlerden en küçük bir pişmanlık, vicdan azabı emaresi görmedik, duymadık" olacak şekilde açıklama yapan Cumhurbaşkanı, Batı’nın duyarlılık hususunda inandırıcılığını kaybettiğini şu sözlerle ifade etti: “Kapısına dayanan mültecilere bile tahammül edemeyen Batı'nın; Irak'a, Suriye'ye, Libya'ya özgürlük, barış ve refah götürmek için çalıştığı iddiasının inandırıcılığını kaybettiğini açıklayan Erdoğan, "Orada gercekleşen ne biliyor musunuz? Onu da aleni söylüyorum, 'Libya'da, Irak'ta kara elmas (petrol) var. Oradaki kara elmas (petrol) kuyularına el koyalım'. Şu anda öyle değil mi? Irak'ın kara elmas (petrol) kuyularının % 80'i Batı'nın elinde. Onlar işletiyor, onlar oradan bunun kaymağını alıyor. Yüzde 20'sini de ' kırmızı sen kullan' diyor. Aynı şey Libya için geçerli. Bütün bu gerçekler ortadayken dünyadaki bu bina kabul edilebilir bir bina değil" diye belirtti . 

Tekne değil yüreğiniz önemli 

Mülteci dramıyla ilgili bir yeni açıklama da Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan geldi. Dünyanın üzerine düşeni yapmadığını ifade eden Davutoğlu, yazılı açıklamasında, "3 yaşındaki Aylan’ın bedeninde senelerdir üzüntü içinde kıvranan bir millet, tüm dünyaya hak ve merhamet çağrısında bulunmaktadır. Avrupalı liderlerin görmesi lazım gelen gerçek şudur: Konu artık bir hukuk, politika , uluslararası denge meselesi değil insanlığın geleceği meselesidir. Tartışmamız lazım gelen bir tren vagonunun, bir kaçakçı teknesinin kaç mülteci aldığı değil; yüreğinizin kaç adama yer açabildiğidir" değerlendirmesini yaptı. 

Hesabını tüm insanlık verecek
Özel Okul Bodrum Duşakabin Bodrum haberler PARÇACI
Kaynak: aksam
Benzer haberler
Gazete Manşetleri
Videolar
Puan Durumu
#TakımOP
1. Fenerbahçe 34 74
2. Galatasaray 34 65
3. Beşiktaş 34 62
4. Sivasspor 33 53
5. Trabzonspor 33 50
6. Kasımpaşa 33 48
7. Karabükspor 33 47
8. Bursaspor 34 46
9. Gençlerbirliği 34 45
10. Akhisar Bld. 33 44
11. Torku Konyaspor 34 42
12. Çaykur Rizespor 34 42
13. Eskişehirspor 34 42
14. Kayseri Erciyesspor 34 37
15. Gaziantepspor 34 37
16. Elazığspor 34 34
17. MP Antalyaspor 33 31
18. Kayserispor 34 29