1 Kasım gecesi: Yalnızca iki ihtimal var

A- A+

1 Kasım gecesi: Yalnızca iki ihtimal var

Ya 276’yı biraz geçen ve çok güçlü olmayan “ AKP - AK Parti çoğunluk hükümeti”, ya da “ AKP - AK Parti - Cumhuriyet Halk Partisi CHP büyük koalisyonu” sonucuyla karşılaşacağız.

Ya Cumhurbaşkanı Sn. Erdoğan’ın istediği olacak ve “ bir daha seçim” koalisyon gerekliliğini ortadan kaldırıp AKP - AK Parti ’ye çoğunluk hükümeti getirecek; ya da 1 Kasım gecesi 7 Haziran gecesi tekrarlanacak, dört partili ve koalisyon hükümeti lazım gelen meclis tablosu ortaya çıkacak.

Şu noktanın da altını çizelim: Şayet 1 Kasım akşamı 7 Haziran sonuçları tekrarlanırsa, ne Milliyetçi Hareket Partisi MHP Başkanı Sn. Bahçeli seçim akşamı “Erken seçime olursa, ona da varız” gibi bir tümceyi tekrardan kurabilecek, ne de Cumhurbaşkanı “acaba bir daha seçim olabilir mi” sorusunu sorabilecek.

“Tekrar seçimin tekrarı olamayacağı” için; Türkiye seçmenine iki defa arka arkaya “olması lazım gelen neticesi çıkartamadınız” denemeyeceği için, 1 Kasım seçim sonuçları başta Cumhurbaşkanı olmak üzere tüm siyasi aktörler tarafından kabul edilecek.

7 Haziran ertesi dönemde esas oyun kurucu Cumhurbaşkanıydı. 1 Kasım ertesi da Cumhurbaşkanı güçlü konumda olacak fakat eğer koalisyon gerekliliği ortaya çıkarsa, ondan ne tekrardan “ bir daha seçim” hamlesini, ne de koalisyona karşı tavrı göreceğiz.  Cumhurbaşkanı büyük ihtimalle, “kendi konumuyla yeni şartlar arasındaki denge”yi nasıl kuracağı sorusu üzerinde yoğunlaşacaktır.

Şu saptamayı yapabiliriz: 1 Kasım akşamı tekrar “dört partili Meclis” yapısı ortaya çıkarsa; AKP - AK Parti çoğunluk hükümeti ya da AKP - AK Parti - Cumhuriyet Halk Partisi CHP büyük koalisyon hükümetinin sürat ile kurulacağı bir süreç başlayacaktır.

7 Haziran’dan bugüne yaşadığımız “yönetim boşluğu”nun, “güçlü ve uzlaşı temelli hükümet açığı ”nin sonuçları, başta kaybettiğimiz insanlarımız olmak üzere çok üzüntü ve olumsuz oldu.  

1 Kasım ertesi aynı hatalara düşülmeyecektir. Türkiye’de, artık, bir daha bir daha seçim ya da uzun koalisyon görüşmeleri yapma lüksü kimsenin yoktur.  

Peki, sonuçları iki ihtimalli 1 Kasım seçimlerine nasıl gideceğiz?

Dört noktanın altını çizelim.

Bir: 1 Kasım’ın özgün bir niteliği var. Partiler seçim stratejilerini, “teröre karşı mücadele” ve “ekonomik istikrarı koruma” gibi iki büyük arıza üzerinde odaklayacaklar, fakat , seçim sonuçları büyük ölçüde, partilerin “ belirgin vilayetlerde ve vilayet çelerde, hatta bazı büyük vilayetlerin bazı seçim bölgelerinde aldıkları ya da kaybettikleri ve çok büyük sayıda olmayan oylar” tarafından belirlenecek.

“Seçim stratejisi-oy matematiği denklemi”ni kendi lehine çözen parti, 1 Kasım’da başarılı olacak. Bu vaziyet , özellikle, AKP - AK Parti ’nin çoğunluk hükümeti kurup kuramamasıyla ilgili.

İki: Seçimlerde esas mücadele, AKP - AK Parti - Halkların Demokratik Partisi HDP ve AKP - AK Parti - Milliyetçi Hareket Partisi MHP arasında olacak, Cumhuriyet Halk Partisi CHP kendisiyle  yarışacak. Bu vaziyet Cumhuriyet Halk Partisi CHP ’nin avantajına. Cumhuriyet Halk Partisi CHP , küçük da olsa oylarını arttırabilir; toplumun değişik kesimleriyle, özellikle de Kürt vatandaşlarımızla ilişkilerini olumluya dönüştürebilir; ve, seçim ertesi dönemin kilit aktörü olabilir.

Üç: Halkların Demokratik Partisi HDP bu seçimlerde oylarını koruyacak gözüküyor, hatta Meclis’in üçüncü partisi olabilir. Halkların Demokratik Partisi HDP ’nin meclisteki varlığı, siyasetin ötesinde, ülkemizde barışın inşası, istikrarın ve güvenliğin sağlanması, ve beraber yaşama kültürünün güçlenmesi için çok önemli. 

Türkiye, bir çi değil çoğulcu bir siyasi kültüre, modernleşmeye ve toplumsal yaşama gereksinim içinde.

Halkların Demokratik Partisi HDP ve Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ı eleştirmeliyiz, hem de sert ve güçlü. Fakat, şunu bilmeliyiz; onları meşrusuzlaştıran ve dışlayan tavır ve söylemler, talep eder “550 ulusal ve yerli mebus ” isteği, isterse de “onları barajın altında bırakmalıyız” söylemi yoluyla olsun, Türkiye’nin yararına değildir.   Tersine Terör Örgütü PKK - Halkların Demokratik Partisi HDP ayrımı yapmak ve Halkların Demokratik Partisi HDP ’nin siyasal sisteme “meşru aktör” olarak entegrasyonu çok kritik önemdedir.

Dört: 1 Kasım seçimleri kesinlikle , güvenli bir ortamda yapılmalı ve “adil ve özgür” olmalıdır. Seçim sonuçları herkes tarafından meşru sonuçlar olarak kabul edilmelidir. Aksi, Türkiye için, Türkiye demokrasisi ve algısı için felaket olur. 

Bu sebepten ötürü , Terör Örgütü PKK eylemlerini tümüyle bırakmalı, hükümet ve devlet de, adil ve özgür seçim ortamını hazırlamalıdır.

Bayram sonu, Türkiye, tümüyle seçim dönemine girecek.

Ben 1 Kasım ve ertesi için pozitif ve Türkiye’nin geleceğinden umutluyum.

İyi bayramlar.

 

1 Kasım gecesi: Yalnızca iki ihtimal var
Özel Okul Bodrum Duşakabin Bodrum haberler PARÇACI
Kaynak: radikal
Benzer haberler
Gazete Manşetleri
Videolar
Puan Durumu
#TakımOP
1. Fenerbahçe 34 74
2. Galatasaray 34 65
3. Beşiktaş 34 62
4. Sivasspor 33 53
5. Trabzonspor 33 50
6. Kasımpaşa 33 48
7. Karabükspor 33 47
8. Bursaspor 34 46
9. Gençlerbirliği 34 45
10. Akhisar Bld. 33 44
11. Torku Konyaspor 34 42
12. Çaykur Rizespor 34 42
13. Eskişehirspor 34 42
14. Kayseri Erciyesspor 34 37
15. Gaziantepspor 34 37
16. Elazığspor 34 34
17. MP Antalyaspor 33 31
18. Kayserispor 34 29