Torba yasa 2014, torba yasa 2014 nedir? Torba yasa 2014 neyi içeriyor? Torba yasa 2014 ayrıntıları burada

Torba Yasa Uzun Süredir Ülke Gündemini Meşgul Eden Bir Konu. 6 Şubat 2014 Tbmm’den Geçen Ve Yasalaşan Torba Yasa Hangi Konuları İçeriyor?, Torba Yasa Nedir? Torba Yasada Neler Var? Torba Yasa İle İlgili Detaylara Haberin Detayından Ulaşbilirsiniz. Torba Yasa 2014, Torba Yasa 2014 Nedir? Torba Yasa 2014 Neyi İçeriyor? Torba Yasa 2014 Detayları

A- A+

Torba yasa 2014, torba yasa 2014 nedir? Torba yasa 2014 neyi içeriyor? Torba yasa 2014 ayrıntıları burada

Torba Yasa Uzun Süredir Ülke Gündemini Meşgul Eden Bir Konu. 6 Şubat 2014 Tbmm’den Geçen Ve Yasalaşan Torba Yasa Hangi Konuları İçeriyor?, Torba Yasa Nedir? Torba Yasada Neler Var? Torba Yasa İle İlgili Detaylara Haberin Detayından Ulaşbilirsiniz. Torba Yasa 2014, Torba Yasa 2014 Nedir? Torba Yasa 2014 Neyi İçeriyor? Torba Yasa 2014 Detayları

Torba Yasa uzun süredir ülke gündemini meşgul eden bir konu. 6 Şubat 2014 TBMM’den geçen ve yasalaşan Torba Yasa hangi konuları içeriyor?, torba yasa nedir? Torba yasada neler var? Torba Yasa ile alakalı detaylara haberin detayından ulaşbilirsiniz.

 

-Kanuna göre TSE demek oluyor ki Türk Standartları Enstitüsü’nün yapısı değişecek. Kanuna göre, Türk Standartları Enstitüsü’nün en üst organı olan Genel Kurul’da, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı da temsil edilecek.

- Ön ödemeli hatlara yüklemeler için gercekleşen satışlar da özel iletişim vergisine tabi olacak. Ön ödemeli hat kullanıcıları tarafından gercekleşen yüklemelerin değişik oranlara tabi hizmetlerde kullanılması halinde, her hizmet tabi olduğu oran üzerinden vergilendirilecek.

Yüzde 25 ve yüzde 15 vergi oranlarını yüzde 5’e, yüzde 5 oranını ise sıfıra kadar indirmeye ve artırmaya Bakanlar Kurulu; ön ödemeli hatlara gercekleşen yüklemelerin değişik oranlara tabi hizmetlerde kullanılması halinde çok tahsil edilen vergiyi kullanıcıya ödenmesi koşuluyla mükellefe iade ettirmeye Maliye Bakanlığı yetkili olacak.

-Engelli istihdamını teşvik edilecek ve bu fakatçla, korumalı iş yerlerinde istihdam edilen, iş gücü piyasasına kazandırılması güç olan zihinsel ve ruhsal engelli çalışanlar için diğer kişi ve kuruluşlar tarafından karşılanan tutar dahil, gercekleşen ücret ödemelerinin senelik brüt tutarının yüzde 100′ü oranında iş yeri indirimi yapılacak olan. İndirim her bir engelli çalışan için 5 sene süreyle uygulanacak. Korumalı iş yerlerinde çalışan engellilerin işsizlik sigortası işveren payı, İşsizlik Sigortası Fonu’ndan ilk karşılaması yapılacak.

- Verilecek rapora göre kendisi, eşi ya da birinci derece kan hısımlığı mevcut bulunan bakmakla yükümlü olduğu aile fertleri engelli olan memurların engellilik durumundan kaynaklanan yer değiştirme taleplerinin karşılanması için düzenlemeler yapılacak olan.

Milli Eğitim Ana Kanunu’nun eğitim kurumlarının dil, ırk, cinsiyet ve din ayırımı gözetilmeksizin herkese açık olduğunu vurgulayan maddesine, ayrımcılık yapılamayacak hususlar arasına “engellilik” ibaresi de ilave edildi.

-Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı döner sermaye işletmesi kurulacak.Bu yönde;Sosyal  hizmet   kuruluşlarının , kendisine teslim edilen çocuk hakkında yapacağı tetkik neticesi hazırlayacağı raporda, çocuğun ivedi bir biçimde korunma altına alınmasını lazım gelen bir durum olmadığı ve ailesine teslim edilmesinde herhangi bir sakınca olmadığını kanaatine varması halinde mülki idare amirinin onayıyla çocuk ailesine teslim edilebilecek.

- Sosyal Hizmetler Kanunu’ndaki “muhtaç” ibareleri, “gereksinimi olan” olan olacak şekilde değiştirilecek.

 

Her ne ad altında olsun her türlü gelirler toplamı asıl alınmak yoluyla hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarı, 16 yaşından büyükler için her sene belirlenmiş olan asgari ücretin aylık net tutarının 2/3′ünden daha az olan bakıma gereksinimi olan engellilere, resmi ya da özel bakım merkezlerinde bakım hizmeti veya sosyal yardım yapılmak yoluyla evde bakımına takviye verilmesi sağlanacak. Hanede birçok bakıma gereksinimi olan engelli bulunması halinde, hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarının hesaplanmasında birinci bakıma gereksinimi olan engelliden sonraki her bakıma gereksinimi olan engelli iki kişi sayılacak.

65 yaşını doldurmuş ve her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirler toplamı asıl alınmak yoluyla, hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarı 16 yaşından büyükler için belirlenmiş olan asgari ücretin aylık net tutarının 1/3′ünden az olan Türk vatandaşlarına, Kamu İhale Kanunu’nun tabi olduğu usule göre hizmet alımıyla bakım hizmeti verilebilecek.

-BAĞ-KUR’lu isterse prim ödemesi silinecek;

1- Gerek 1479 sayılı Bağ-Kur, ihtiyaç 2926 sayılıTarım Bağ-Kur ve gerekse 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereğince SGK’ya 24 aydan çok Bağ-Kur prim ödemesi olanların hem borçları, hem de borçlu oldukları sigortalılık süreleri silinecek. Mesela, BağKur’a (4/B) 10 senelik 55 bin lira ödemesi olan birisinin hem 55 bin liralık Bağ-Kur ödemesi hem de 10 senelik Bağ-Kur’luluk süresi silinecek.

2- Bağ-Kur’un hem borcunun hem sigortalılık süresinin silindiği dönemlerde SSK çalışması varsa, Bağ-Kur süresi silindiği için artık SSK ile Bağ-Kur çakışması ortadan kalkacağından, zaten Bağ-Kur ile çakıştığı için geçersiz olan SSK prim ödeme günleri de yasal ve geçerli hale gelecek.

-Ocakta Meclis’e gelecek tasarıyla, Bağ-Kursigortalısından GSS’li ve prim borçlusu işverene kadar 5.5 milyon kişinin gecikme zammının yarısı silinip borç 36 taksite bölünecek.

Zorunlu Genel Sağlık Sigortası çerçevesinde halen 3 milyon kişinin GSS prim ödemesi birikti . Bunlardan 550 bin kadarı da gelir testine zamanında gitmediği için borçları aylık geliri 2 asgari ücretten fazlaymış gibi her ay 240 lira borç çıkarılmış . Torba Kanun ile 240 lira borç yazılan kişiler tekrardan gelir testine tabi tutulacak. Öte yandan GSS borçlularının anaparaları hariç gecikme zamları da yüzde 50’si silinerek 36 ay taksitle ödenebilecek.

Benzer haberler

Gazete Manşetleri
Videolar
Puan Durumu
#TakımOP
1. Fenerbahçe 34 74
2. Galatasaray 34 65
3. Beşiktaş 34 62
4. Sivasspor 33 53
5. Trabzonspor 33 50
6. Kasımpaşa 33 48
7. Karabükspor 33 47
8. Bursaspor 34 46
9. Gençlerbirliği 34 45
10. Akhisar Bld. 33 44
11. Torku Konyaspor 34 42
12. Çaykur Rizespor 34 42
13. Eskişehirspor 34 42
14. Kayseri Erciyesspor 34 37
15. Gaziantepspor 34 37
16. Elazığspor 34 34
17. MP Antalyaspor 33 31
18. Kayserispor 34 29