CHP belediye başkan adayları açıklandı

Özellikle İstanbul ve İzmir adayları merak edilen CHP'de belediye başkan adayları netleşti. İşte sizlere CHP ilçe belediye başkan adayları listesi 2014 haberi ve ayrıntılarını veriyoruz.

A- A+

CHP belediye başkan adayları açıklandı

Özellikle İstanbul ve İzmir adayları merak edilen CHP'de belediye başkan adayları netleşti. İşte sizlere CHP ilçe belediye başkan adayları listesi 2014 haberi ve ayrıntılarını veriyoruz.

Özellikle İstanbul ve İzmir adayları merak edilen CHP'de belediye başkan adayları netleşti. İşte sizlere CHP ilçe belediye başkan adayları listesi 2014 haberi ve ayrıntılarını veriyoruz.

İstanbul'da CHP yönetimindeki 13 belediye başkanlığından 8'i değişiyor.

Kadıköy'de Bülent Kerimoğlu, Adalar'da Atilla Aykaç, Bakırköy'de Mehmet Karlı, Avcılar'da Handan Toprak ve Kartal'da Hüsnü Süslü isminde mutabık kalındı.

Beşiktaş için ise öne çıkan isim Mustafa Sarıgül'ün danışmanı olan Tonguç Çoban oldu.

Sarıyer, Ataşehir, Silivri, Çatalca ve Büyükçekmece'de ise olağan belediye başkanlarıyla yola devam kararı alındı.

CHP MYK'da Beyoğlu için Aylin Kotil, Şişli için ise İsmet İnönü'nün torunu Hayri İnönü aday olarak saptadı.

Üsküdar için ise milletvekili İhsan Özkes isminde mutabık kalındı.

Başkent Ankara'da ise adaylık için fazlasıyla ismin yarıştığı Çankaya Belediye Başkanlığı için Çankaya'nın eski belediye başkanlarından Doğan Taşdelen'in oğlu Alper Taşdelen ismi ön plana çıktı.

Yenimahalle'de ise olağan Belediye Başkanı Fethi Yaşar'la devam kararı verildi.

İzmirde ise Konak Belediye Başkanlığı için, Hüseyin Mutlu Akpınar ismi saptadı. Karşıyaka'da ise yarışa bir kadın adayın Sema Pektaş'ın girmesi hususunda karar alındı.

Buca'da, görevdeyken ölen eski İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Priştine'nin oğlu Levent Priştine ismi üzerinde mutabık kalındı.

CHP'nin 300 seçim bölgesinde adayları belirgin oldu. Parti Meclisi'nde İzmir'in kalan 17 ilçesinin ve Başkent Ankara'nın ilçelerinin adayları da netleşti. Kadıköy ve Çekmeköy dahil, kalan 200 seçim bölgesinde aday belirme yetkisi ise Merkez İdare Kurulu'na (MYK) devredildi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MYK'nın peşinden adayların durumlarının görüşüldüğü PM'ye başkanlık etti. Genel merkez binasında yapılan ve 13 saat devam eden PM'de, bundan evvel 900 adayını belirleyen CHP, 300 adayını daha netleştirdi.

CHP, Trakya'da olağan belediye başkanlarını değiştirdi. Buna göre, Edirne'de Recep Gürkan (milletvekili), Kırklareli'de Mehmet Siyam Kesimoğlu (milletvekili), Tekirdağ'da Kadir Albayrak Belediye Başkan Adayı oldu.

Toplantıda, CHP için mühim seçim bölgelerinden olan Çankaya için bu ilçenin eski belediye başkanlarından Doğan Taşdelen'in oğlu Alper Taşdelen aday gösterildi. Yenimahalle Belediye Başkanlığı adaylığı için olağan başkan Fethi Yaşar makul bulundu.

PM birleşimi, özellikle İstanbul'un ilçe belediye başkanlıkları üzerinde uzun tartışmalara sahne oldu. Bakırköy, Beşiktaş, Kadıköy ve Çekmeköy adayları üzerinde mutabakat sağlanamaması üzerine saat 23.30 sularında PM toplantısına ara verildi. Arada, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, Yerel Seçim Aday Belirleme Komisyonu üyeleri ile Genel Başkan Yardımcıları Gürsel Tekin, Erdoğan Toprak ve İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı yaklaşık olarak 2 saat devam eden bir toplantı gerçekleştirdi.

Yapılan görüşmenin peşinden PM toplantısına geçildi. Toplantıda, İstanbul'un ilçeleri, sabaha karşı 5 sıralarında gizli oylama yapılarak saptadı.

Bu sırada Maltepe'den iki otobüsle genel merkez binasına bir grup partili geldi. Maltepe'de olağan Belediye Başkanı ve Aday Adayı Mustafa Zengin'i destekleyen yaklaşık olarak 60 kişilik grup, parti önünde sloganlar attı.

İstanbul Beyoğlu'na Mustafa Sarıgül'ün eski eşi Aylin Kotil aday gösterildi. Beşiktaş'ta İsmail Ünal'ın yerine Murat Hazinedar, Bakırköy'de Bülent Kerimoğlu aday gösterilmesi makul görüldü.

İzmir adayları netleşti

CHP PM'de, İzmir'in kalan 17 ilçesinin hepsinin adayları saptadı. Bunun üzerine İzmir'in bütün ilçeleri netleşmiş oldu.

Konak'ta Hakan Tartan'ın yerine eski İzmir Baro Başkanı Sema Pektaş, Buca'da Ercan Tati'nin yerine eski belediye başkanlarından Ahmet Piriştina'nın oğlu Levent Piriştina aday gösterildi.

Belirlenen adaylara ait kesin listenin gün içerisinde açıklanacağı acıkladı.

Öte yandan, PM'de İstanbul Kadıköy ve Çekmeköy'ün de aralarında yer aldığı 200 seçim bölgesi için adayları belirme yetkisinin MYK'ya verildiği kaydedildi.

CHP binası önünde bir grup partili protesto düzenledi

Bu arada, İstanbul Maltepe'den otobüslerle partinin genel merkez binasına gelen bir grup partili, Maltepe Belediye Başkanı Mustafa Zengin'in bir daha aday gösterilmemesi üzerine uzun zaman çeşitli sloganlar atarak ve partinin çıkış kapılarını otobüs ve minisüsle kapatarak protesto etti.

Böylece, CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran ile Grup Başkanvekili Mehmet Akif Hamzaçebi eylemcilerle görüşme yaptı. Eylemcilerden bazı temsilciler de görüşme için parti binasına alındı.

Yeni adaylar hakkındaki haberler için ana sayfamızı takip edebilirsiniz.

Kaynak: Star Gazete İnternet Yayını

Benzer haberler

Gazete Manşetleri
Videolar
Puan Durumu
#TakımOP
1. Fenerbahçe 30 67
2. Beşiktaş 30 55
3. Galatasaray 30 53
4. Trabzonspor 30 46
5. Kasımpaşa 30 44
6. Sivasspor 29 43
7. Karabükspor 29 42
8. Gençlerbirliği 30 41
9. Akhisar Bld. 30 41
10. Bursaspor 30 41
11. Eskişehirspor 29 39
12. Çaykur Rizespor 30 36
13. Gaziantepspor 30 36
14. Torku Konyaspor 30 34
15. Elazığspor 30 31
16. Kayseri Erciyesspor 30 30
17. MP Antalyaspor 29 28
18. Kayserispor 30 26