Çin'den ABD'ye Cibuti darbesi

Hint Okyanusu ve Kızıldeniz arasında stratjik öneme sahip Cibuti, ABD ile Çinin bilek güreşine sahne oluyor.

Çin'den ABD'ye Cibuti darbesi
A- A+

Küçük Afrika ülkesi Cibuti, 'Kara Kıta'da güç yarışına giren ABD ile Çin arasındaki rekabetin yeni adresi oldu. 1980'lerde 1 milyar dolarlık yatırımla Afrika sahnesine çıkan ve gün içerisinde itibariyle kıtada 200 milyar doları aşan dev bir yatırım hattını elinde tutan Çin, gözünü Cibuti'deki askeri üslere çevirdi. İstihbarat toplamak ve El Kaide gibi örgütlere insansız hava araçlarıyla saldırı düzenlemek için bu ülkedeki Camp Lemonnier üssünü kullanan ABD, Cibuti'deki başka stratejik öneme sahip Obok üssünü ise Pekin yönetimine kaptırmak üzere.
SINIR ÖTESİ İLK ÜS
Global Times, Counter Punch ve Want China Times gibi basın kuruşlarının yer verdiği haberde iddiaların gerçeklik payı artarken, Çin'in sınırları dışında ilk üssünü Cibuti'de kuracağı ve ABD askerlerinin Obok'taki kampı boşaltması halinde burasının
Çinli askerlere tahsis edileceği belirtiliyor.
CounterPunch dergisi, Cibuti'deki ikinci ABD üssü Obok'un Çin'e devredileceğini ve buraya 10 bin Çinli askerin konuşlandırılacağını yazdı. Want China Times da ABD'den üssü boşaltmasının istendiğini iddia etti. Haberlere göre Pekin, nihai bir karar alınması halinde "ilk sınır ötesi askeri üssü"nü liman kenti Obok'a kuracak. Bir başka deyişle, Çin "yeni üssü" ile ABD'nin operasyon merkezi Camp Lemonnier'e de komşu olacak. 1977'de Fransa'dan bağımsızlığını duyuru eden memlekette bunun yanı sıra bir Fransız, bir de Japon üssü bulunuyor.
YATIRIMLA GELDİ
ABD'nin Afrika'daki etki alanını daraltacak hamleye Pekin ve Cibuti'deki resmi makamlardan hiç bir yalanlama gelmezken, Çin'i bu noktaya adım adım getiren gelişmelerde dev yatırımların etkisini göz ardı etmek mümkün değil. Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'dan Cibuti'ye kadar uzanan 3 milyar dolarlık demiryolunu inşa eden Çin, Cibuti'deki Obok Limanı'nı yenilemek için de en az 400 milyon dolar harcadı. Çin'in rakibi ABD'nin Camp Lemonnier için senede ödediği miktar ise 63 milyon dolar.
HEDEF 400 MİLYAR
2014'te Çin ile Cibuti yönetimleri emniyet ve savunma anlaşmaları imzalarken, Pekin'den gelen yardımlar Cibuti'nin ulusal gelirinin 6'da 5'ine denk geliyordu. Çin Başbakanı Li Keqiang, 2014'teki Afrika Birliği ziyaretinde yapmış olduğu duyuruda , 2020 itibariyle ülkesinin Afrika ile alış-veriş hacmini, 100 milyar doları doğrudan yatırımlar olmak üzere 400 milyar dolara çıkarmayı planladıklarını söylemişti. Afrika'da yatırımlar için kesenin ağzını iyice açan Pekin'in bir başka hamlesi, Cibuti'nin karşı yakasındaki Yemen'de dahil savaşın patlak vermesi ertesi birden fazla milletten yabancı vatandaşları kendi gemileriyle tahliye etmesi olmuştu.
DENİZ HATTININ KALBİ
'Afrika Boynuzu'nda çok kritik bir kısımda uzanan Cibuti, bir yanda Kızıldeniz'e bağlanırken, başka taraftan Aden Körfezi'nin garp şeridinde uzanıyor. Süveyş Kanalı üzerinden Avrupa'ya, Kızıldeniz yoluyla da Hint Okyanusu'na açılan gemiler ikmal için Cibuti limanına uğruyor. Diyer yandan Aden Körfezi, enerji kaynaklarının yanında Ortadoğu ile Avrupa ile alış-veriş açısından Çin'in ehemmiyet verdiği güzergahlar arasında bulunuyor . Cibuti'nin stratejik önemi, Bab-ül Mendep su yoluna kıyısının bulunması ve dünyanın kara elmas (petrol) ihraacatının geçiş noktalarından biri olmasından da kaynaklanıyor. Afrika ile Asya'yı birbirinden ayırcan boğazın kuzeydoğu ucunda Yemen, güneybatı ucunda ise Afrika'nın en küçük ülkelerinden biri olan Cibuti bulunuyor.
ETİYOPYALI GENÇLERE BURS
Çin'in bir başka gözdesi Etiyopya, Cibuti'nin en çok büyük komşusu. 3 milyar dolar harcayarak Addis Ababa'dan Cibuti'ye demiryolu yapan Çin'in, Etiyopya'nın büyümesinde ve senelik gayri safi vatan içi hasılanın % 10 artışında payı var. Uluslararası gelişim uzmanı Allan Swenson'a göre, yatırımlar ertesi bazı yolların isimleri Çin dostluğuna vurgu yapan isimlerle değiştirilirken, Etiyopyalı birden fazla öğrenciye de her sene Çin'de burslu okuma fırsatı sunuluyor.
KAYNAK: YENİ ŞAFAK
Etiketler: ,Çin'den ABD'ye Cibuti darbesi
Özel Okul Bodrum Duşakabin Bodrum haberler PARÇACI
Kaynak: turkiye
Benzer haberler
Gazete Manşetleri
Videolar
Puan Durumu
#TakımOP
1. Fenerbahçe 34 74
2. Galatasaray 34 65
3. Beşiktaş 34 62
4. Sivasspor 33 53
5. Trabzonspor 33 50
6. Kasımpaşa 33 48
7. Karabükspor 33 47
8. Bursaspor 34 46
9. Gençlerbirliği 34 45
10. Akhisar Bld. 33 44
11. Torku Konyaspor 34 42
12. Çaykur Rizespor 34 42
13. Eskişehirspor 34 42
14. Kayseri Erciyesspor 34 37
15. Gaziantepspor 34 37
16. Elazığspor 34 34
17. MP Antalyaspor 33 31
18. Kayserispor 34 29